Az almaecet általános pozitív hatása
Napi egy alma az orvost távol tartja, mondják, és ugyanez a helyzet az almaecettel is. Az almaecet az egyik legnépszerűbb konyhai hozzávaló, ráadásul rengeteg gyógyhatása van. Többet között az almaecet szabályozza a vércukrot, fehéríti a fogakat, felszámolja a székrekedést, segít a fogyásban, táplálja a hajat, ragyogóvá teszi a bőrt, enyhíti a lábgörcsöket, kezeli a megfázást és a köhögést, megküzd a fertőzésekkel, csökkenti a vér koleszterinszintjét.Az almaecet gazdag olyan ásványokban, mint a kálium, a nátrium, a klór, a foszfor, a kalcium, a magnézium, a réz és a fluor, de található benne A-, B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamin, bioflavonoid és pektin is. Az almaecet jótékony hatása a benne lévő rengeteg tápanyagnak köszönhető.
Milyen hatással van a szervezetünk működésére?
Az almaecet anti-glikémiás hatásai fokozzák az inzulinérzékenységet. Azok az emberek, akik inzulinrezisztensek, javíthatnak az állapotukon, ha minden étkezéshez fogyasztanak almaecetet is. Keverjünk egy teáskanál almaecetet egy pohár szűrt vízbe és fogyasszuk háromszor naponta! Ezzel stabilizáljuk az emésztést, amely cserébe segíti a cukrok feldolgozását a szervezetben és szinten tartja a vércukorszintet is.
Ígéretes vizsgálati eredmények szerint 2 teáskanál almaecet (10 g) elfogyasztása összetett szénhidrátot tartalmazó étkezés közben csökkenti a postprandiális (étkezést követő) vércukorszintet.Magas glikémiás indexű ételek (például fehér lisztből készült pékáruk és tésztafélék, burgonya, fehér rizs) fogyasztása esetén 1-2 teáskanál ecet hozzáadása 25-35%-kal csökkentheti a postprandiális vércukorszintet.
Az almaecetben található pektin, ez a vízben oldódó rost elősegíti a bélmozgásokat, így nagyszerű természetes kezelése lehet a székrekedésnek. Keverjünk két evőkanál almaecetet egy pohár vízbe, és fogyasszuk napi háromszor! Adhatunk hozzá alma- vagy szőlőlevet, hogy finomabb legyen.
Kutatások bizonyítják, hogy az almaecet javítja a vér lipidprofilját, mert csökkenti a trigliceridek és az kis sűrűségű lipoprotein (LDL) vagy rossz koleszterinszintjét, míg növeli a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) vagy jó koleszterinszintjét. Ez nagyon fontos a cukorbetegség komplikációinak megelőzésében.
Sok ember szenved éjjelenként fájdalmas lábgörcsöktől. Az almaecet magas ásványi anyag tartalma csökkenti a görcsök gyakoriságát, intenzitását és fájdalomszintjét. Lábgörcsök azonnali kezelésére fogyasszunk vízzel higított almaecetet, és pár perc elteltével a görcsök feloldódnak! Alternatív megoldásként két evőkanál almaecet és egy kis méz vizes oldatát igyuk meg lassan!
Az almaecet rendszeres fogyasztása segíthet a fogyásban is, mert gazdag ecetsavforrás. Tanulmányokban kimutatták, hogy azok az elhízott emberek, akik 12 héten át napi egy teáskanál ecetsavat fogyasztottak, jelentős fogyáson mentek át: csökkent a testsúlyuk, a testzsírjuk, a csípőkerületük és a trigliceridek száma a szervezetükben. Az ecetsav segít megelőzni a testzsír és a májzsír lerakódását. Az étkezéssel fogyasztott ecet (1-2 teáskanál alma- vagy borecet) által az evést követő telítettség érzet a kétszeresére nő, ezáltal csökken az ételek utáni sóvárgási vágy, így a következő 2-4 órában alacsonyabb energiabevitel jellemző, ami hozzásegít a fogyáshoz. A jóllakottság érzésének növelésében a legtöbb természetes ecetfajtában megtalálható ecetsav játszhat szerepet, amely lassítja a gyomorürülést, így késleltetve a szénhidrátok felszívódását.
Almaecet és a szépségápolás
Jó arányban keverve az almaecet vizes oldata kiváló természetes hajápoló lehet. Segít táplálni a hajat, fényesebbé és puhábbá varázsolja, ráadásul a korpásodás ellen is véd. Az almaecet elpusztítja a korpát okozó gombákat és visszaállítja a fejbőr pH-értékét. Korpásodás ellen kenjük be a fejbőrt egy 1:1 arányú víz-almaecet keverékkel, hagyjuk a hajon egy-két óráig, majd mossuk le! Hetente 1-2-szer megismételhető.
Az almaecet segít eltüntetni a bőrhibákat, csökkenteni a ráncokat és javítani a bőr árnyalatán. Áztassunk át egy vattapárnát higított almaecettel és kenjük be vele a bőrhibákat, hogy az ecet kiszárítsa és gyógyítsa őket. A ráncok halványításához használjuk ugyanezt a trükköt! Az ecet összehúzza a bőrt. Az almaecet oldatának rendszeres használata visszaállítja a bőr pH-értékét és védelmet nyújt a bőrfertőzések ellen.
Sokan gyakran zavarba jönnek a sárgás fogaik miatt: az almaecet egy egyszerű és olcsó megoldás a fogak természetes fehérségének visszaállítására, mert eltávolítja a foltokat és megöli a szájban és ínyen található baktériumokat. Ha minden reggel almaecettel gargalizálunk a szokásos, rendes fogmosás előtt, a fogaink fehérebbek lesznek. Vízzel 1:5-höz hígítva! Sőt, rendszeresen együnk almát is, mert a gyümölcs ropogós húsa szinte fogkefeként sikálja le a fogakat!
Megfázásra, fertőzésre almaecet?
Az almaecet a közönséges megfázás, köhögés vagy torokfájás kitűnő ellenszere. Keverjünk össze egy teáskanál almaecetet, mézet és meleg vizet! Ha némi gyömbért is adunk a mixhez, azzal felerősíthetjük az oldat gyógyhatásait. Fogyasszunk egy teáskanálnyit a keverékből napi háromszor az orrdugulás és a köhögés kezelésére!
Az almaecet fertőtlenítő összetevői hatékonyan felveszik a harcot a baktériumokkal és gombás fertőzésekkel. Például fülgyulladások, húgyhólyagfertőzések vagy gombás fertőzések kezelésére használják. A fül fertőzéseinek kezeléséhez öblítsük ki a fület higított almaecettel! Húgyhólyag fertőzése vagy candidiasis esetén igyunk egy pohár langyos vizet almaecettel keverve minden este, amíg a tünetek nem enyhülnek!.
Az felsorolt gyógyhatások csak töredéke az almaecet előnyeinek. Jótékony hatását elsősorban az ecetsavnak köszönheti, de ha egy almaecet nyers, az azt is jelenti, hogy enzimekben gazdag, így már önmagában is segít az emésztésben. Épp ezért érdemes pasztörizálatlan, bio, szűretlen almaecetet választani!
Saját tapasztalatok:
Amikor megismerkedtünk a Deto Andrea Milano termékcsalád ecetkínálatával, felkaptuk a fejünket arra a kijelentésre, hogy az ecetet nemcsak hagyományos módon, salátára használhatjuk, hanem frissítőként vízzel higítva, gyógyteába keverve!? Elsőre elég bizarrul hangzott, de ahogy mi is mélyrehatóan tanulmányoztuk az ecet irodalmát, meg kellett állapítanunk, hogy az almaecet milyen sok pozitív hatással van az egészségünkre.
A puding próbája az evés, még ha ecetről is van szó... Elkezdtük hát inni reggelente, vízzel higítva. Meglepődtünk! Sem nem volt rossz, sem nem volt kellemetlenül ecetes. Enyhén emlékeztet minket a citromos vízre, de mégsem az. Sosem gondoltuk volna, olyannyira jól esett a tesztidőszakban a reggeli ecetes frissítő, hogy megtartottuk szokásunkat. Tipp: érdemes igazán kis mennyiséggel kezdeni (fél kávéskanál), mert az arra érzékeny gyomrúaknak savas tüneteket okozhat.
Volt közülünk aki hajmosáshoz is kipróbálta, a sampon használata után vízzel elkevert almaecettel öblítette le a haját és jóval puhább lett a végeredmény. Ugyanígy jártunk a rózsavízzel elkevert almaecettel is amit arctörlésre próbáltunk ki. Egyértelműen puhább lett a bőr tőle! Természetesen az ecet külsőleges használatánál számításba kell venni az erőteljes illatot is, de szerintünk az eredmény miatt megéri.
Az ecet bizonyosan nem kap elég figyelmet a mindennapjainkban, de fentiek ismeretében mindenképp érdemes egy próbát tenni! Tekintse meg ecetkínátalunkat itt!